Egzekucja z majątku masy
PRAWO UPADŁOŚCIOWE
Dopuszczalna czy nie
Egzekucja z majątku masy
JERZY PAłYS
Ostatni swój artykuł w "Rz" ("Odsetki umowne lub ustawowe", "Rz" z 15 stycznia 1998 r. ) sędzia Stanisław Gurgul zakończył tezą: "Nie powinno budzić wątpliwości, że niezaspokojenie wierzycieli masy upadłości w terminie przewidzianym dla spełnienia świadczenia umożliwi im wytoczenie powództwa lub wszczęcie innego postępowania (w tym administracyjnego) w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego, a następnie -- przeprowadzenie egzekucji z majątku masy upadłości". Pogląd ten nie znajdował uzasadnienia w poprzedzającym go wywodzie, ale rzeczywiście jest często uznawany i praktykowany. Trudno mi jednak zgodzić się z przekonaniem, że "nie powinien on budzić wątpliwości", bo prawo upadłościowe stwarza poważne problemy interpretacyjne.
Trudno dziś poważnie uprawiać zawód syndyka, jeżeli nie śledzi się na bieżąco komentarzy sędziego Gurgula. Jest on zresztą współautorem pierwszego ze współczesnych komentarzy do prawa upadłościowego. Tym bardziej więc warto namawiać go do poszerzenia lub ugruntowywania wypowiedzi, które mają zasadnicze znaczenie dla praktyki.
Wątpliwości komentatora
Wyraźnie wątpliwości miał np. inny wybitny komentator prawa upadłościowego i kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta