Instytucja już niepotrzebna
Czy rynek walutowy powinien funkcjonować bez fixingu
Instytucja już niepotrzebna
Fixing walutowy jest dosyć powszechnie krytykowany, przede wszystkim za to, że się w dużym stopniu uniemożliwia rozwój polskiego rynku dewizowego. Mimo licznych sugestii ze strony społeczności bankowej instytucja fixingu walutowego jest ciągle utrzymywana przez NBP. Przedstawiciele banku centralnego nie zawsze chcą się zgodzić z opinią, według której instytucja ta wpływa hamująco na rozwój rynku walutowego. NBP uważa, że fixing -- w okresie transformacji -- chroni interesy banków, zwłaszcza mniejszych.
Instytucja fixingu -- zdaniem NBP -- powinna sprzyjać zawieraniu transakcji przez małe banki na rynku walutowym, gdyż pozwala im na wyrównywanie otwartych pozycji walutowych, które powstały w rezultacie wcześniej zawartych transakcji handlowych. Świadczy o tym fakt, że ponad 70 proc. liczby ofert składanych na fixingu przez banki dotyczyło kwot nie przekraczających 3 mln USD (albo ich odpowiednika w DEM) . Jednak dealerzy małych banków -- do których ten fixing ma być rzekomo adresowany -- twierdzą, że rzadko korzystają z tego rozwiązania.
Kolejnym zastrzeżeniem wobec fixingu jest procedura jego ustalania. Bank centralny broni się przed tymi zarzutami twierdząc, że fixing jest pochodną notowań banków. Ate ostatnie często zamiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta