Czy niereformowalni
POLEMIKA
Spór o polskie górnictwo
Czy niereformowalni
JAN SZLňZAK
Z wnikliwą uwagą przeczytałem artykuł Barbary Cieszewskiej "Niereformowalni" ("Rzeczpospolita" z 11 lutego tego roku) . Autorka, znana ze swej ogromnej wiedzy o górnictwie węgla kamiennego i bezkompromisowości w wyrażaniu opinii o jego restrukturyzacji, formułuje w nadtytule artykułu zarzut powrotu do ręcznego sterowania górnictwem przez obecną ekipę rządową, zarzucając równocześnie kadrze wywodzącej się z górnictwa (bez względu na to, czy rządzi koalicja lewicowa, czy prawicowa) nieumiejętność, niekompetencję i brak jakichkolwiek sukcesów w reformowaniu sektora. (. .. )
Nie jest prawdą, że w siedmiu ostatnich latach w reformowaniu górnictwa nie zrobiono nic -- jak twierdzi autorka. Wystarczy przypomnieć, że na początku działań restrukturyzacyjnych wydobycie węgla kamiennego wynosiło blisko 180 mln ton rocznie, a w 72 kopalniach pracowało ponad 410 tys. osób. Dziś wydobywamy 137 mln ton, a w 54 kopalniach zatrudnionych jest około 250 tys. osób.
Oczywiście nadal utrzymują się nadprodukcja węgla i nadmierne zatrudnienie. Koszty wydobycia są zatem zbyt wysokie, a kondycja finansowa górnictwa fatalna.
W takim katastrofalnym wręcz stanie zostawił górnictwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta