Duch państwowotwórczy w kiści winogron
HISTORIA
Dzieje winorośli w Polsce pokrywają się w czasie z panowaniem dynastii Piastów
Duch państwowotwórczy w kiści winogron
K RZYSZTOF KOWALSKI
Trzeci z kolei opat klasztoru cysterskiego w Henrykowie nad Oławą spisał po łacinie historię klasztoru -- tak powstała "Księga Henrykowska", słynąca tym, że zawiera jedno, pierwsze w dziejach zdanie zanotowane po polsku: "Day ut ia pobrusa a ti poziwai", daj, ja pomielę żarnami, a ty odpocznij. Opat, nim został opatem, był w latach 1238-1241 -- uwaga! -- piwnicznym klasztoru. Twierdzić w związku z tym, iż gdyby nie wino, nie powstałby język polski (wino rozwiązuje języki? ), byłoby może przesadą, ale, kto wie, czy wino nie ma związku z tym genialnym przebłyskiem? Tak czy inaczej, wino zajmuje niebanalne miejsce w dziejach polskiej kultury.
Napój liturgiczny
XII-wieczny geograf arabski Al Idrisi w tzw. "Księdze Rogera" podaje wiadomość o Krakowie jako o mieście "pięknym i wielkim, o wielu domach i mieszkaniach, targach, winnicach i ogrodach. " Dziś nie ma w okolicach Krakowa winnic, i nie dlatego, że spopielił je oddech smoka zionącego ogniem.
Ale nie zawsze tak było. Wwiekach X-XII miało miejsce optimum klimatyczne północnego Atlantyku, winorośl w stanie dzikim rosła na wschodnich wybrzeżach Nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta