Bronię poglądów Sądu Najwyższego
POLEMIKI
Jednoosobowa spółka z o. o. prawa obcego jako jedyny założyciel jednoosobowej spółki z o. o. prawa polskiego
Bronię poglądów Sądu Najwyższego
WOJCIECH ŁUKOWSKI
Według tezy postanowienia Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1997 r. (II CKN 133/ 97) jednoosobowa spółka prawa obcego, mająca cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu przepisów kodeksu handlowego, nie może być jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (OSN C 1997, z. 10, poz. 154) . Krytyczne stanowisko wobec tej tezy wyrazili Robert Niczyporuk i Marek N. Zdanowicz ("Rz" z 17 grudnia 1997 r. ) oraz Lech Żyżylewski ("Rz" z 20 stycznia 1998 r. ). Nie podzielaam ich przekonania, iż pogląd SN nie znajduje oparcia w przepisach prawa.
Problem powstał w związku z działaniem spółki prawa niemieckiego M. D. Gmb H z siedzibą w Hamburgu. Spółka ta (jednoosobowa) zawiązała w Polsce przez akt założycielski jednoosobową spółkę z o. o. Sąd rejonowy odmówił wpisu spółki, uznając, iż jest to niedopuszczalne ze względu na treść art. 158 § 3 kodeksu handlowego. Podtrzymał to stanowisko sąd wojewódzki, od którego postanowienia wniesiono kasację do SN. Ten podzielił pogląd sądów niższych instancji i oddalił kasację. W jego ocenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta