Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsza transza integracji

27 lutego 1998 | Kraj | BW

PRAWICA

SKL nie wciągnęła w nurt zjednoczeniowy zbyt wielu środowisk konserwatywnych

Pierwsza transza integracji

Przed sobotnim kongresem SKL wiele mówiono o zjednoczeniu środowisk konserwatywno-liberalnych i znaczeniu tego kroku dla budowania bardziej przejrzystych stosunków w Akcji Wyborczej Solidarność. Stronnictwu Konserwatywno-Ludowemu jednak nie udało się wciągnąć w nurt zjednoczeniowy zbyt wielu środowisk. Wydaje się więc, że na razie nastąpi w tej partii tylko przegrupowanie sił.

Liderzy SKL negocjowali utworzenie jednej, wspólnej partii m. in. z Republikanami, Ruchem Stu, Partią Chrześcijańskich-Demokratów, Chrześcijańską Demokracją-Stronnictwem Pracy i Koalicją Konserwatywną. Wsparcie młodych, radykalnie antykomunistycznych konserwatystów -- tak z NZS, jak i Ligi Republikańskiej -- ma zapewnić Wiesław Walendziak, szef Kancelarii Premiera, który zadeklarował wstąpienie do SKL i będzie się ubiegał o miejsce w jej władzach. Dążenie do scalania łączy się ze strategią lansowaną przez wielu liderów, że AWS tworzyć mają trzy nurty: chadecko-związkowy, katolicko-narodowy (przewodzi mu ZChN) i konserwatywno-liberalny. Wtym ostatnim główną partią jest właśnie SKL. Jednak mniejsze ugrupowania obawiają się dominacji i wyścig o to, kto doprowadzi do zjednoczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1321

Spis treści
Zamów abonament