Stanisław Car
LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH
Stanisław Car
Obecny konflikt między władzą wykonawczą a sądowniczą, a ściślej mówiąc między politykami i sędziami, wcale nie jest pierwszy w dziejach Polski demokratycznej. Działania zmierzające do ograniczenia niezależności sądów, kwestie ograniczenia nieusuwalności i niezawisłości sędziów podjął w swej reformie minister sprawiedliwości RP w latach 1928--1930 Stanisław Car. Wprowadzone przez niego przepisy dotyczące czasowego zawieszenia nieusuwalności sędziów i możliwości usuwania ich "dla dobra służby" poruszyły i wzburzyły ówczesne środowisko sędziowskie, a także wybitnych publicystów prawniczych, a min. Car otrzymał nawet przydomek "Jego Interprietatorskoje Wielicziestwo".
Stanisław Car urodził się 26 kwietnia 1882 r. w Warszawie. Tu ukończył gimnazjum i zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W związku z uczestnictwem w strajku szkolnym w 1905 r. musiał opuścić Warszawę i ostatecznie studia prawnicza ukończył na Uniwersytecie w Odessie w 1907 r. Po powrocie do Warszawy odbył dwuletnią a plikację sądową przy warszawskim Sądzie Okręgowym, a w 1909 r. złożył egzamin na stanowisko starszego kandydata do posad sądowych.
Ponieważ postanowił zostać adwokatem, rozpoczął pracę pomocnika adwokata przysięgłego, a w 1911 r. uzyskał wpis na listę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta