Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsza rzeka

06 marca 1998 | Ekonomia | ES

ROLNICTWO

Perspektywy produkcji mleka

Mniejsza rzeka

W kwestionariuszu AVIS przedstawionym przez Polskę Komisji Europejskiejzapisano, że w 2000 roku i w latach późniejszych polskie rolnictwo chce produkować 29 mln ton zbóż, 1, 5 mln ton rzepaku, 2, 9 mln ton owoców, 6 mln ton warzyw, 650 tys. ton wołowiny, 2600 tys. ton mięsa wieprzowego, 450 tys. ton mięsa drobiowego, 7, 5 mld sztuk jaj oraz 16 mld litrów mleka. Nie są to wielkości wzięte z sufitu. Tyle zbóż, rzepaku, owoców, warzyw, mleka czy jaj (tych ostatnich nawet znacznie więcej, bo prawie 9 mld sztuk) produkowano już w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Tym niemniej, niektóre ztych propozycji są obecnie nierealne. Dotyczy to szczególnie, a właściwie prawie wyłącznie, mleka. W ubiegłym roku wyprodukowano go 11, 6 mld litrów i nie ma żadnych możliwości, by do roku 2000 czy nawet 2005 produkcja mleka w Polsce wzrosła do 16 mld litrów, czyli osiągnęła poziom z 1989 r. Obecnie nie ma w Polsce ani tylu krów, ani nie taka jest ich mleczność i wreszcie -- co najważniejsze -- z wyprodukowanym w takiej ilości mlekiem nie byłoby, po prostu, co zrobić. Polska oferta mleczna dla UE jest więc stanowczo przesadzona.

Dwawarianty

Zdaniem Bożeny Gulbickiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1328

Spis treści
Zamów abonament