Po co komu służba cywilna
ADMINISTRACJA
Przyjęty w Polsce model nie spełnia wymogów nowoczesnego państwa i nie odpowiada wyzwaniom, jakie stoją przed naszym społeczeństwem.
Po co komu służba cywilna
ANDRZEJ BIDA
Konstytucja uchwalona w 1997 roku stanowi, że "w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji rządowej działa korpus służby cywilnej" [Art. 153]. Realizacja tego zapisu w praktyce budziła i budzi wiele kontrowersji. Niedawno jeden z głównych promotorów stworzenia korpusu służby cywilnej, Jan Maria Rokita, stwierdził wprost, iż "powstanie korpusu ludzi nie będących klientami formacji politycznych, a zdolnych do objęcia wysokich funkcji jest mało realne" ["Życie", 18 lutego 1998].
Państwowa służba cywilna stała się polem działań politycznych. W ich efekcie -- po tym, jak za rządów SLD -- PSL odbyły się wątpliwej jakości egzaminy dla przyszłych urzędników najwyższej kategorii i mianowania otrzymały osoby, które jeszcze niedawno były aktywnymi działaczami partyjnymi -- sama idea służby cywilnej została w Polsce podważona. Ustawaosłużbie cywilnej, w zamyśle "odpartyjniająca" państwo, stała się w rękach SLD -- PSL instrumentem upartyjniana państwa. Dyrektorami generalnymi w urzędach centralnych zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta