Szesnasty
Adam Bień (1899 -- 1998)
Szesnasty
"Oskarżajcie nas wszystkich, nie tylko szesnastu,
Sądźcie poległych w grobie, to też winowajcy,
Sądźcie szkielet, co z wojny pozostał się miastu,
Gdy wyście się jeszcze z diabłem kumali zdrajcy.
Oskarżajcie także wolność, nieznane wam słowo. ..
(Kazimierz Wierzyński: "Na proces moskiewski")
Odszedł ostatni z szesnastu osądzonych w procesie moskiewskim przywódców polskiego państwa podziemnego. Adam Bień zmarł w wieku 98 lat. Jeden z grona wielkich starców, świadków historii Polski XX wieku, z tego samego pokolenia co prezydent Raczyński, generał Maczek, profesor Jędrzejewicz, ksiądz Zieja -- którzy żyli w Polsce rozbiorowej, odrodzonej, ogarniętej wojną, zniewolonej przez komunizm, aż doczekali znów suwerennej Rzeczypospolitej, co nie dane było, na przykład, współtowarzyszowi Adama Bienia z Łubianki, zmarłemu w 1988 roku Antoniemu Pajdakowi.
Adam Bień urodził się w 1899 roku we wsi Ossala, 35 kilometrów od Sandomierza. Pierwsze dwadzieścia lat życia opisał w 1981 r. we wspomnieniach " Bóg wysoko -- dom daleko". Zaraz po maturze, w lipcu 1920 roku, zaciągnął się ochotniczo do Wojska Polskiego. Po wojnie bolszewickiej, w listopadzie 1920, wstąpił na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta