Sztućce od Norblina i Frageta
HOBBY
Srebra stołowe -- tradycyjna lokata
Sztućce od Norblina i Frageta
W OJCIECH NIEMIRYCZ
Zawsze miały one znaczną wartość materialną i świadczyły o zamożności właściciela. Zdobiły stoły w domach arystokratów i przemysłowców. Często były to komplety na kilkadziesiąt osób w różnych zestawach -- do przekąsek, dań głównych, rybnych, deserów. Zamawiane w wytwórniach sztućce zdobiono monogramami, często nakrywanymi koroną hrabiowską lub szlachecką. Srebra szlachty przekazywane z pokolenia na pokolenie znaczono herbami rodowymi.
Elegancja i sława
W XIX w. z wytwarzania sreber stołowych słynęły wytwórnie warszawskie. Od 1809 r. srebrne sztućce, a później także wyroby platerowe zaczęła produkować fabryka Ludwika Norblina. W okresie międzywojennym działała pod nazwą Spółki Akcyjnej Norblin (Bracia Buch i T. Werner) . Dużą część jej produkcji stanowiły srebrzone sztućce mosiężne, tzw. platery. Sztućce Norblina miały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta