Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegrana na rynku broni

06 marca 1998 | Ekonomia | SP

ROSJA

W 1997 roku eksport uzbrojenia przyniósł tylko 2, 1 mld dolarów

Przegrana na rynku broni

Rok 1998 miał przynieść spełnienie wieloletnich marzeń Rosjan: planowali, że dogonią Amerykanów i razem podzielą światowe rynki broni. Mniej więcej po 30 proc. Stało się inaczej. W ubiegłym rokuwartość eksporturosyjskiego przemysłu zbrojeniowego zmalała o blisko 1 miliard dolarów, a co gorsza -- spadek nastąpił w okresie wyraźnego ożywienia koniunktury na rynkach światowych. Czy można było tego uniknąć?

Dla Rosji, po rozpadzie ZSRR, "najczarniejszy" był rok 1994, kiedy to wartość eksportu broni zmalała do 1, 4 mld USD rocznie. Wydawało się wówczas, że rosyjska "zbrojeniówka" długo nie będzie w stanie podnieść się z upadku. Tymczasem już w roku następnym zanotowano znaczący skok. W 1995 r. eksport zwiększył się do 3, 1 mld USD, a w 1996 r. osiągnął poziom 3, 6 mld.

To rozbudziło apetyty. Prognozy na 1997 r. przewidywały, że przekroczenie bariery 4 mld USD nie powinno sprawiać specjalnych kłopotów, a 5 mld -- zdaniem optymistów -- było całkowicie w zasięgu możliwości. Oceny te znajdowały potwierdzenie w podpisanych i przygotowywanych kontraktach. W 1997 r. Rosja miała dostarczyć 8 myśliwców Su-30 Kdo Indii (w ramach umowy z 1996 r. ) oraz 6 myśliwców do Wietnamu (dwa Su-27...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1328

Spis treści
Zamów abonament