Reformowanie rozbitego kolosa
KGB
Reformowanie rozbitego kolosa
ANTONI PODOLSKI
Właściwie już od momentu rozbicia KGB w 1992 r. na samodzielne służby wywiadu, kontrwywiadu, o chrony granic i bezpieczeństwa łączności (noszące obecnie nazwy SWR, FSB, FSG i FAP-SI) , pojawiły się pogłoski o możliwej restauracji monopolistycznej struktury bezpieczeństwa państwa.
Gwałtowny rozwój przestępczości zorganizowanej, przemytu ludzi i towarów, osłabienie pozycji mocarstwowej Rosji, porażki dyplomacji (rozszerzenie NATO) i wojska (Czeczenia) -- wszystko to stawało się pretekstem do nawoływania przez różne siły polityczne do reformy rosyjskich służb specjalnych rozumianej najczęściej jako ponowna ich integracja. Krytycy polityki Kremla jednej z przyczyn kryzysu państwowości w Rosji upatrywali bowiem w pozbawieniu jej słynnej tarczy i miecza -- czyli właśnie KGB.
Paradoksalnie za integracją tych służb optuje zarówno część opozycji, jak i niektóre kręgi władzy. Za "odrodzeniem jedynego systemu bezpieczeństwa państwa" opowiadają się, co zrozumiałe, byli szefowie KGB, m. in. Władimir Kriuczkow i Leonid Szebarszyn, zdaniem ekspertów Rady Federacji rozdrobnione służby specjalne nie są w stanie skutecznie walczyć z przestępczością.
Z drugiej strony opozycja obawia się jednak, iż wszelkie reformy, nawet idące w kierunku postulowanej przez nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta