Jak wyglądało Kropidło
WYSTAWA
1500 eksponatów z epoki "Pana Tadeusza"
Jak wyglądało Kropidło
Zapisy na grupowe zwiedzanie tej wystawy przyjmowane są dopiero na połowę kwietnia. Do Radomia przyjeżdżają, jeden za drugim, autokary ze Śląska i z Białej Podlaskiej. Inni, jak młodzież z Pucka, tłuką się wiele godzin pociągiem, żeby obejrzeć "Epokę >>Pana Tadeusza<<", ekspozycję przygotowaną przez Janusza Pulnara w Muzeum Okręgowym im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
1500 eksponatów zgrupowano w działach odpowiadających treści "Pana Tadeusza". Zwiedzający rozpoczynają od "Inwokacji", gdzie witają ich trzy kopie obrazów Matki Boskiej: Nowogródzkiej, Częstochowskiej i Ostrobramskiej. Ta ostatnia, pokazana wreszcie bez "koszulki", intryguje swoim spojrzeniem, podążającym jakby krok w krok za patrzącym na dzieło. Obok mamy pośmiertną maskę Mickiewicza, kopię tej z Konstantynopola.
Nim wejdziemy do "Zaścianka", przypomnimy sobie czasy Sobieskiego, nie tylko poprzez skrzydła husarskie i buńczuki. Historia jest zresztą obecna w całej tej ekspozycji, która odtwarzając czy -- jak kto woli -- rekonstruując mickiewiczowskie realia, sięga do tak ważnych okresów dziejów Polski, jak lata stanisławowskie czy wojny napoleońskie.
Ale otóż mamy i "Zaścianek",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta