Ciągłość, prawowitość, sprawiedliwość
Kwestia zadośćuczynienia ludziom pokrzywdzonym w wyniku stanowienia w latach 1944 -- 1989 niesprawiedliwego prawa.
Ciągłość, prawowitość, sprawiedliwość
PIOTR WINCZOREK
Nadal powraca kwestia zadośćuczynienia ludziom pokrzywdzonym w wyniku stanowienia w latach 1944 -- 1989 niesprawiedliwego prawa. Proponuje się w związku z tym rozmaite rozwiązania, które miałyby naprawić powstałe szkody i przywrócić do stanu poprzedniego sytuacje prawne, które uległy zmianie pod rządami przepisów z tamtego okresu. W tym nurcie poszukiwań sytuują się na przykład kolejne projekty ustaw reprywatyzacyjnych, których uchwalenie byłoby przedsięwzięciem stosunkowo łatwym, ale których uczciwa realizacja będzie zadaniem niezwykle trudnym.
Ciągłość
Jedna z propozycji mających doprowadzić do wyrównania krzywd z czasów Polski Ludowej wiąże się z ideą przywrócenia ciągłości prawnej między współczesnym państwem polskim a Rzecząpospolitą z lat 1918 -- 1939. Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że ustrój Polski w latach 1944 -- 1989 odbiegał zdecydowanie od ustroju II RP i że jego ustanowienie nastąpiło w warunkach, które nie miały wiele wspólnego z demokratycznymi procedurami parlamentarnymi, w jakich może i winna dochodzić do głosu suwerenna wola narodu.
Jednakże nie byłoby zgodne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta