Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siarczysty bukiet

13 marca 1998 | Nauka i Technika | KK

WINIARSTWO

Chemiczna analiza zapachu sauvignon

Siarczysty bukiet

Dlaczego niektóre wina mają charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny aromat, natomiast inne, prawdę mówiąc, nie mają go wcale? Jak przebiega winifikacja, a więc proces chemiczny powodujący takie a nie inne skutki? Dawniej, wytwarzanie wina było alchemią, obecnie przeistoczyło się w najnowocześniejszą chemię. Uniwersytet Bordeaux II słynie od lat z badań w tej dziedzinie. Ostatnim osiągnięciem enologów z tej placówki jest rozszyfrowanie aromatu znanych na całym świecie, białych win bordeaux wytwarzanych z winogron jednego, jedynego szczepu owoców o nazwie sauvignon. Dzięki osiągnięciom badaczy z Bordeaux, wina tłoczone z tego właśnie szczepu w innych rejonach Europy i świata, ale nie posiadające dumnej metryki bordeaux, uzyskują szansę na dorównanie, pod względem bukietu, sławnemu pierwowzorowi.

Co za licho?

Po odkorkowaniu butelki dobrego, białego bordeaux, w całym pomieszczeniu rozchodzi się dyskretny zapach bukszpanu, pędów porzeczek, janowca ijakichś -- jakich? -- egzotycznych owoców, co wytrawniejsze powonienia zaś wyczuwają także zapach pieczystego (o ile nie jest to wytwór wyobraźni) . Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby winogrona sauvignon pachniały wprawdzie inaczej, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1334

Spis treści
Zamów abonament