Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Półcienie życia

13 marca 1998 | Kultura | BH

FILM

W drugą rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego

Półcienie życia

B ARBARA HOLLENDER

"Gdybym miał dar prorokowania, i znałwszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę i wszelką możliwą wiarę, a miłości bym nie miał, byłbym niczym". Ta strofa z listu św. Pawła do Koryntian stała się mottem "Niebieskiego" Krzysztofa Kieślowskiego. Te słowa odczytano też w czasie mszy, jaka odbyła się dwa lata temu w warszawskim kościele Wizytek. Tłumy ludzi wypełniały kościół i plac przy Krakowskim Przedmieściu.

Nie było histerii, jaka czasem towarzyszy pożegnaniom ludzi kina. Wszyscy stali w ciszy, skupieniu, jakby porażeni bezsensownością tej śmierci, zbyt wczesnej, zbyt okrutnej, w locie. I porażeni słowami księdza Tischnera, że dopiero teraz, stojąc przy jego trumnie, naprawdę rozumiemy, ile warta była jego przyjaźń. Może wtedy też dopiero zrozumieliśmy, tak naprawdę i do końca, ile warta była jego twórczość.

A jednak trzeba było aż dwóch lat, aby w Warszawie odbyła się wielka retrospektywa twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Przed nami takie retrospektywy zorganizowali Francuzi, Włosi i Amerykanie. Polski przegląd doszedł do skutku głównie dzięki staraniom osoby prywatnej -- Stanisława Zawiślińskiego, dzięki pomocy studia Filmowego "Tor", dystrybutora Romana Gutka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1334

Spis treści
Zamów abonament