Półcienie życia
FILM
W drugą rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego
Półcienie życia
B ARBARA HOLLENDER
"Gdybym miał dar prorokowania, i znałwszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę i wszelką możliwą wiarę, a miłości bym nie miał, byłbym niczym". Ta strofa z listu św. Pawła do Koryntian stała się mottem "Niebieskiego" Krzysztofa Kieślowskiego. Te słowa odczytano też w czasie mszy, jaka odbyła się dwa lata temu w warszawskim kościele Wizytek. Tłumy ludzi wypełniały kościół i plac przy Krakowskim Przedmieściu.
Nie było histerii, jaka czasem towarzyszy pożegnaniom ludzi kina. Wszyscy stali w ciszy, skupieniu, jakby porażeni bezsensownością tej śmierci, zbyt wczesnej, zbyt okrutnej, w locie. I porażeni słowami księdza Tischnera, że dopiero teraz, stojąc przy jego trumnie, naprawdę rozumiemy, ile warta była jego przyjaźń. Może wtedy też dopiero zrozumieliśmy, tak naprawdę i do końca, ile warta była jego twórczość.
A jednak trzeba było aż dwóch lat, aby w Warszawie odbyła się wielka retrospektywa twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Przed nami takie retrospektywy zorganizowali Francuzi, Włosi i Amerykanie. Polski przegląd doszedł do skutku głównie dzięki staraniom osoby prywatnej -- Stanisława Zawiślińskiego, dzięki pomocy studia Filmowego "Tor", dystrybutora Romana Gutka,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta