Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie "gułagi"

13 marca 1998 | Publicystyka, Opinie | TM

Tragicznych wątków polskiej historii wielu ludzi woli nie pamiętać z różnych względów

Polskie "gułagi"

W subiektywnym odczuciu syndrom gułagu manifestuje się chronicznym dyskomfortem, narastającą frustracją, permanentnym zmęczeniem, przygnębieniem, rozdrażnieniem i stale pogłębiającą się niechęcią do osób i władzy próbującej nieustannie fałszować przeszłość. Powyższe elementy są integralnie związane z bieżącymi przeżyciami kilkunastu tysięcy osób, które przeżyły kary więzienia z przyczyn politycznych w latach 1944 -- 1956 w polskich, wyjątkowo okrutnych więzieniach lub ośrodkach pracy więźniów, czyli polskich obozach koncentracyjnych, zorganizowanych przez komunistyczny reżim na wzór sowieckich gułagów.

W ymienione objawy syndromu pogułagowskiego mogą wystąpić szczególnie u byłych więźniów politycznych -- aktualnie uznanych za kombatantów, gdy przeczytają, co sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Kauba pisze na łamach "Rzeczpospolitej" z 4 marca 1998 roku, o bulwersującej wypowiedzi profesora Aleksandra Ratajczaka. Cytuję: "nie można mówić o zbrodniach sądowych w czasach PRL, ponieważ dotychczas nie skazano żadnego sędziego ani prokuratora za popełnienie takiego czynu".

Profesor Aleksander Ratajczak ostrzega wszystkie ofiary stalinizmu, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1334

Spis treści
Zamów abonament