Prawo miejscowe: jest nad czym się zastanawiać
ROZWAŻANIA
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Prawo miejscowe: jest nad czym się zastanawiać
Ustawa o NSA poddała jego kognicji rozpoznawanie i rozstrzyganie skarg na akty terenowych organów administracji rządowej stanowiących przepisy prawa miejscowego. Można więc zasadnie stwierdzić, że art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o NSA tworzy wraz z kontrolą Trybunału Konstytucyjnego pełny system kontroli sądowej prawotwórczej działalności rządowych organów administracji publicznej.
Skargi na przepisy prawa miejscowego zaczynają coraz częściej wpływać do NSA. Typowym przykładem są te, które kwestionują legalność rozporządzeń porządkowych wojewodów zakazujących na określony czas sprzedaży środków pirotechnicznych.
Tym bardziej więc należy wziąć pod lupę obowiązujące w tej materii normy. A budzą one wiele wątpliwości interpretacyjnych i niejasności.
Ustawa o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (dalej: u . t. o. ) nie określa wprost przesłanek nieważności aktów prawa miejscowego. Nie powinno być jednak wątpliwości, że jest nią niezgodność aktu prawa miejscowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta