Umysł i medycyna
PSYCHIKA
Myśli i uczucia mają bezpośredni wpływ na układ odpornościowy, narządy płciowe i cały układ nerwowy
Umysł i medycyna
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Ludzie narażeni na długotrwałestresy są mniej odporni na infekcje, częściej chorują na zaburzenia serca i mają kłopoty z nadwagą. Uczeni od dawna podejrzewali, że umysł ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dopiero teraz jednak odkrywają, jakie są powiązania między psychiką i ciałem.
Reakcje na stres są indywidualne i nie każdy odczuwa bóle brzucha, ma biegunki przed egzaminem lub publicznym wystąpieniem. Nie ma jednak wątpliwości, że napięcia nerwowe mogą wywoływać zmiany fizjologiczne: nadnercza wydzielają hormony sterydowe, które uwalniają cukry i rezerwy tłuszczowe, sprzyjające otyłości; mózg zwiększa produkcję adrenaliny, by pobudzić do większego wysiłku mięśnie i serce.
Na pograniczu duszy i ciała
Stresy są nieodłączną stroną naszego życia. Pomagają przetrwać w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Człowiek pierwotny mógł polować i stawiać czoło drapieżnikom. Ludzie współcześni lepiej sobie radzą z wyzwaniami w pracy i życiu codziennym. Kłopoty zdrowotne pojawiają się dopiero wtedy, gdy narażenie na sytuacje stresowe trwa zbyt długo. Według "Scientific American", przewlekły stres wywołuje tak poważne schorzenia, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta