Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze się udaje

06 kwietnia 1998 | Ekonomia | WP

REINŻYNIERIA BANKU

Zmiana myślenia i zasad działania

Nie zawsze się udaje

Pod wpływem silnej presji konkurencyjnej banki komercyjne zmuszone są poszukiwaćform maksymalnie efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów. Dotychczasowa organizacja bankuwokół prostego podziału pracy jest już niewystarczająca, gdyż wszystko uległo zmianie i zmienia się coraz szybciej. By sprostać zadaniom, banki powinny podlegać przebudowie -- reinżynierii. Z doświadczeń w krajach niemieckojęzycznych wynika, że na 24 realizowane projekty tylko jedenzostał zrealizowany w pełni, a 14 zostało zrealizowanych w 3/ 4.

By sprostać wyzwaniom dnia dzisiejszego, przedsiębiorstwa, również banki, powinny być "zbudowane wokół procesów". Przebudowa przedsiębiorstwa z jednego modelu na drugi nosi nazwę reinżynierii. Według formalnej definicji tego procesu zaproponowanej przez Michaela Hammera i Jamesa Champy'ego reinżynieria jest to fundamentalna zmiana myślenia i radykalne przeprojektowanie procesów funkcjonowania przedsiębiorstwa w celu osiągnięcia dramatycznej poprawy mierzalnych i porównywalnych wskaźników, takich jak: koszty, jakość, usługi, szybkość.

Przytoczona definicja zawiera cztery kluczowe słowa: fundamentalna -- oznacza, że firma musi zadać sobie pytania: dlaczego robi to co robi? i dlaczego robi to wten...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1354

Spis treści
Zamów abonament