Dwie postawy
ROZLICZENIA Z KOMUNIZMEM
Dwie postawy
JACEK MOSKWA
W piątek 3 kwietnia 1998 roku, kiedy w polskim Sejmie posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej demonstracyjnie opuszczali salę obrad, aby zbojkotować dyskusję nad uchwałą potępiającą system komunistyczny, włoska gazeta "L'Unita", oficjalny organ Demokratycznej Lewicy, aż dwie strony poświęciła rozmowie z sędziwym filozofem Norbertem Bobbiem. Z aanonsowany także na czołówce dziennika i rozciągnięty na dwie strony tytuł brzmiał: "Nie, nigdy nie istniał słuszny komunizm". Pretekstem do tego stwierdzenia jest "Czarna księga komunizmu", ciesząca się dużym rozgłosem także we Włoszech. Ta różnica postaw wynika -- moim zdaniem -- nie tylko ze względów taktycznych.
89-letni Norberto Bobbio, emerytowany profesor uniwersytetu w Turynie i dożywotni senator Republiki, jest kimś w rodzaju "papieża" włoskiej lewicy laickiej. Filozof prawa i polityki zajmował zawsze pozycje socjalizmu liberalnego. W czasie wojny związany z antyfaszystowskim ruchem oporu bliższy był socjalistom niż komunistom i ich następcom, którzy jednak uznają jego autorytet. Obdarzony wielkim talentem polemicznym niejednokrotnie występował przeciwko różnym "tabu" postępowej inteligencji, jak wówczas gdy pisał, że aprobata dla aborcji jest sprzeczna z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta