Informacje
KOMENTARZE
Informacje
Temida przyśpiesza
Kolejnym ekipom rządzącym zarzucano brak woli reformowania trzeciej władzy, czego skutkiem jest niedowład wymiaru sprawiedliwości. Nieprzypadkowo więc zapisano w konstytucji konkretne daty i terminy, zobowiązujące do przeprowadzenia reform, a tym samym przeobrażeń władzy sądowniczej. Na zlikwidowanie kolegiów do spraw wykroczeń ustawa zasadnicza przewidziała np. tylko cztery lata. Z kolei przez pięć lat może być utrzymana jednoinstancyjna procedura przed NSA.
Teraz z projektem wielkiej reformy występuje minister sprawiedliwości. Z przedstawionych założeń wynika, że powstanie gęsta sieć jednostek organizacyjnych sądownictwa najniższego szczebla, sądy będą bliżej obywatela, staną się dla niego bardziej dostępne. Założenia wydają się prawidłowe. Rozpoczynająca się nad nimi dyskusja zapewne udoskonali poszczególne propozycje.
Czy jednak zreformowany wymiar sprawiedliwości usatysfakcjonuje ludzi? Z pewnością nie zależy to tylko od trafności rozwiązań o rganizacyjnych. Temida powinna stać się tańsza, musi uporać się znierozwiązywalnymi dotychczas problemami, niby drobnymi, lecz uniemożliwiającymi orzekanie, np. z brakiem doręczeń wezwań i pism sądowych, absencją oskarżonych, świadków, pełnomocników. Sędziowie muszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta