Satelitarne oko opatrzności
KOSMOS
Spot 4, ekologicznyzwiadowca krąży nad Amazonią
Satelitarne oko opatrzności
KRYSTYNA F OROWICZ
Spot 4 po wypełnieniu swej misji nad płonącą Amazonią będzie używany w krajach azjatyckich do monitoringu zasiewów ryżu. Chińczycy umieszczą w tym roku w kosmosie 7 sztucznych satelitów do zbadania zasobów naturalnych Ziemi. NASA wydała miliard dolarów na wyposażenie EOS AM-1, umożliwi on wyjaśnienie anomalii pogodowych końca XX w. Wystartuje w czerwcu.
W spółczesna nauka nie może obejść się bez orbitalnych zwiadowców.
Dostarczane przez kamery satelitarne zdjęcia rejestrują trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, służą kreśleniu dokładnych map, w yznaczają kierunki ruchu wędrujących ławic ryb, odkrywają plantacje roślin służących do produkcji narkotyków. Pozwalają na zdobycie bliższych informacji na temat układu pól lodowych, prądów morskich.
Do historii należą dziś "superszpiedzy", Wielki Ptak czy KH-12. Legendą pozostały amerykańskie modele "Keyhole". Były one zdolne do odróżnienia na powierzchni Ziemi z wysokości 275 km przedmiotów o rozmiarach zaledwie 7 cm. Ich system optyczny podczas dobrej pogody pozwalał rozpoznawać z grubsza rysy twarzy człowieka z odległości równej trasie Frankfurt nad Menem -- Hanower....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta