Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasiadanie do wieczerzy

09 kwietnia 1998 | Magazyn | JB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Malarstwo

Zasiadanie do wieczerzy

Ksiądz Krzysztof Niedałtowski od lat podróżuje szlakiem "Ostatnich wieczerzy". Na zdjęciu: pod XIV-wiecznym obrazem Taddeo Gaddi w Muzeum Santa Croce we Francji

Opowieść o powstawaniu "Ostatniej wieczerzy", najsłynniejszego fresku stworzonego w XVI wieku przez Leonarda da Vinci, może być metaforą ludzkiego losu. Nabożnie potraktował temat Peter Paul Rubens. Autorską wizję stworzył Salwador Dali. Konstrukcja dzieła oparta jest na elementach geometrycznych podporządkowanych liczbie dwanaście. Temat nadal inspiruje malarzy.

Leonardo da Vinci, jak głosi legenda, rozpoczął malowanie obrazu od postaci Chrystusa. Po długich poszukiwaniach udało mu się znaleźć idealnego modela - człowieka o szlachetnym wyglądzie, głębokim spojrzeniu i natchnionej twarzy, z której promieniuje dobroć. Leonardo był zachwycony. Po 10 latach przyszła kolej na Judasza. Malarz zaczął zwiedzać najbardziej podejrzane szynki i oberże Mediolanu, a gdy znalazł w nich odpowiednio odrażającego typa, zaproponował mu pozowanie. "Bardzo chętnie - odpowiedział tamten - już raz panu pozowałem. Byłem Chrystusem".

Wizja Leonarda głęboko wniknęła w naszą świadomość, choć - jak podkreśla Władysław Kopaliński - nie do końca odpowiada prawdzie. Jezus i apostołowie bowiem, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, leżeli przy stole na sofach. Te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1357

Spis treści
Zamów abonament