Czwarta ustawa kompetencyjna: pomoc społeczna
PIERWSZE CZYTANIE
Reforma ustrojowa państwa
Czwarta ustawa kompetencyjna: pomoc społeczna
ŻANETA SEMPRICH
Kończymy omawianie projektu czwartej ustawy, która ma uregulować szczegółowe kompetencje zarządów gmin, starostów, wojewodów (pełna nazwa: o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej -- część czwarta) .
Wielokrotnie już nowelizowaną ustawę z 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej czekają daleko idące zmiany. Wiąże się to m. in. z przejęciem od województw przez powiaty większości zadań w tej dziedzinie, łącznie z prowadzeniem domów pomocy społecznej. Przy okazji projektuje się uregulowanie niektórych kwestii, które dotychczas budziły wątpliwości.
Znikną więc wojewódzkie zespoły pomocy społecznej, pojawią się powiatowe centra pomocy rodzinie (przewidywane wojewódzkie inspektoraty pomocy społecznej będą spełniać przede wszystkim zadanie inspekcyjno-kontrolne) . Nową jednostką mają być także ośrodki interwencji kryzysowej. Z kolei tzw. interwencja kryzysowa to nowa usługa świadczona osobom, rodzinom i społecznościom będącym ofiarami przemocy lub znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. Poprawki w słowniczku ustawy zdefiniują pojęcia: "rodzina zastępcza" oraz "dom pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta