Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dymiący Atlantyk

13 maja 1998 | Nauka i Technika | KK

Zjawiska geotermiczne na wielkich głębokościach

Dymiący Atlantyk

KRZYSZTOF KOWALSKI

NASA obserwuje z najwyższą uwagą badania głębinowe. Dlaczego? Dno Atlantyku, zresztą innych o ceanów również, kryje większe tajemnice niż wrak osławionego "Titanica". Jedna z nich spoczywa na głębokości 2500 metrów, druga na 840 metrach. Obydwie w pobliżu Azorów. W tym regionie ocean po prostu dymi -- nie znaleziono dotychczas innego, lepszego określenia. Od czterech lat region ten penetruje międzynarodowa ekipa złożona z badaczy brytyjskich, francuskich i portugalskich.

Naukowcy, dysponując sprzętem do głębinowych nurkowań, łodziami pilotowanymi i automatycznymi, zapuszczają się w rów, zapadlinę oceaniczną oznaczoną na mapach jako Rainbow. Tkwi ona w samym centrum strefy aktywnej tektonicznie na grzbiecie atlantyckim. Jest to uskok przecinający dno Atlantyku z północy na południe, strefa, w której płyta amerykańska styka się z afrykańską i euroazjatycką. Informowaliśmy już oprowadzonych tam badaniach. Teraz zarówno świat nauki, jak iopinia publiczna dowiadują się oszczegółach, ponieważ badania są na tyle zaawansowane, że można je już publikować.

Czarne i białe

To podwodne miejsce -- Rainbow -- jest wyjątkowe pod względem geochemicznym. Wydobywa się tam spod dna, bezpośrednio z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1385

Spis treści

Rzecz o Książkach

Zamów abonament