Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrównywanie szans, ale nie automatyczne preferowanie

13 maja 1998 | Prawo | CM

TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU

Równość kobiet i mężczyzn

Wyrównywanie szans, ale nie automatyczne preferowanie

CEZARY MIK

Prawo dopuszcza różnicowanie traktowania kobiet i mężczyzn z korzyścią dla tych pierwszych w celu wyrównania ich szans. Jednak nie oznacza to automatycznego i bezwarunkowego preferowania kobiet.

Kobiety i mężczyźni muszą otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę -- stanowi art. 119 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej.

Pojęcie "wynagrodzenie" obejmuje nie tylko uposażenie zasadnicze lub minimalne, lecz również wszelkie inne korzyści świadczone bezpośrednio lub pośrednio, w gotówce lub w naturze, przez pracodawcę pracownikowi z tytułu zatrudnienia.

Przepis ten implementowała (włączyła) m. in. dyrektywa Rady Europy nr 76/ 207 z 9 lutego 1976 r. o zasadach równego traktowania mężczyzn ikobiet w odniesieniu do zatrudnienia, szkolenia zawodowego i awansu oraz warunków pracy. Podstawowe znaczenie ma jej art. 2, który z jednej strony zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej ze względu na płeć, ale z drugiej pozwala na stosowanie środków promujących równe szanse dla kobiet i mężczyzn, w szczególności przez zniesienie nierówności, które dotykają szans kobiet.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1385

Spis treści

Rzecz o Książkach

Zamów abonament