Wyrównywanie szans, ale nie automatyczne preferowanie
TRYBUNAŁ W LUKSEMBURGU
Równość kobiet i mężczyzn
Wyrównywanie szans, ale nie automatyczne preferowanie
CEZARY MIK
Prawo dopuszcza różnicowanie traktowania kobiet i mężczyzn z korzyścią dla tych pierwszych w celu wyrównania ich szans. Jednak nie oznacza to automatycznego i bezwarunkowego preferowania kobiet.
Kobiety i mężczyźni muszą otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę -- stanowi art. 119 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej.
Pojęcie "wynagrodzenie" obejmuje nie tylko uposażenie zasadnicze lub minimalne, lecz również wszelkie inne korzyści świadczone bezpośrednio lub pośrednio, w gotówce lub w naturze, przez pracodawcę pracownikowi z tytułu zatrudnienia.
Przepis ten implementowała (włączyła) m. in. dyrektywa Rady Europy nr 76/ 207 z 9 lutego 1976 r. o zasadach równego traktowania mężczyzn ikobiet w odniesieniu do zatrudnienia, szkolenia zawodowego i awansu oraz warunków pracy. Podstawowe znaczenie ma jej art. 2, który z jednej strony zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji bezpośredniej lub pośredniej ze względu na płeć, ale z drugiej pozwala na stosowanie środków promujących równe szanse dla kobiet i mężczyzn, w szczególności przez zniesienie nierówności, które dotykają szans kobiet.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta