Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatyzacja jest celem samoistnym

13 maja 1998 | Ekonomia | JM

POLEMIKI

Obniżyć społeczne koszty restrukturyzacji

Prywatyzacja jest celem samoistnym

JAN MACIEJA

Tomasz Gruszecki wniósł wiele uwag krytycznych w stosunku do mojego artykułu o prywatyzacji ("Rz" z 12 stycznia i 26 stycznia 1998 r. ). Zarzucił mi nadmierny optymizm co do możliwości przyspieszenia prywatyzacji, nieuzasadniony ponoć "stanem obecnym sektora państwowego", a także denerwujące go rzekome uproszczenia.

Uważa on, że nie można przyspieszyć prywatyzacji w Polsce ze względu na "stan sektora państwowego", a także dlatego, że "głębsza zmiana struktury własnościowej nie obejdzie się bez poważnych kosztów ze względu na nieuniknione cięcia w niektórych sektorach, prywatyzacja nie pozwala zaś na uniknięcie społecznych i ekonomicznych kosztów restrukturyzacji".

Autor uważa, że "prawdziwy problem to taki kształt rynku kapitałowego, który by umożliwił jak najprostsze pozyskanie kapitału. (. .. .) Problem polega (. .. ) na znalezieniu pieniędzy na restrukturyzację". Dla Gruszeckiego "znalezienie tych pieniędzy stanowi największe wyzwanie". Ponieważ, jego zdaniem, polski sektor finansowy jest słaby, a banki zagraniczne "koncentrują się na obsłudze przedsiębiorstw najbardziej efektywnych", rozwiązanie wiedzie przez utworzenie zamkniętych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1385

Spis treści

Rzecz o Książkach

Zamów abonament