O niezbędności uzasadniania decyzji sądowych
POLEMIKA
Reforma sądownictwa
O niezbędności uzasadniania decyzji sądowych
LESZEK LESZCZYńSKI
W warunkach obowiązywania zasady państwa prawa, stałego rozszerzania kognicji sądów i wzmacniania instytucjonalnych gwarancji niezawisłości sędziowskiej nie powinny budzić wątpliwości te wymogi proceduralne, które nakładają na sąd obowiązek uzasadniania jego decyzji.
Są one składnikami racjonalnego procesu decydowania, "otwierając" jednocześnie rozumowanie i argumentację sędziego na "odbiór zewnętrzny". Uzasadnienie decyzji stanowi nie tylko reakcję decydenta na formalny wymóg, ale jest też istotnym składnikiem kultury prawnej, kształtującej się pod wpływem wielkich XIX-wiecznych kodyfikacji Europy kontynentalnej, oraz idei praworządności. Zaskakujące jest więc, że sami sędziowie skłonni są niekiedy podawać w wątpliwość nie tyle konkretne postanowienia dotyczące określonych uregulowań kwestii uzasadniania, ile samą sensowność uzasadniania decyzji sądowych. "Szkoda intelektu i wysiłku sędziego na uzasadnienie wyroku zamiast na dobre orzeczenie" -- pisze Mieczysław Daca, sędzia Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie ("Rzeczpospolita" z 15 kwietnia 1998 r. ), i jest to tylko jedno ze stwierdzeń tam wyrażonych. Brak miejsca nie pozwala na rozwinięcie wszystkich argumentów krytycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta