Prawo do nowych akcji jako przedmiot obrotu giełdowego
ANALIZA
Procedura podwyższania kapitału
Prawo do nowych akcji jako przedmiot obrotu giełdowego
RYSZARD CZERNIAWSKI
Długi okres, jaki upływa od chwili dokonania wpłaty na akcje nowej emisji do rozpoczęcia ich notowań na giełdzie, jest przez wielu potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych uznawany za czynnik zniechęcający do obejmowania akcji nowych emisji. W tym kontekście możliwość pojawienia się w obrocie giełdowym praw do nowych akcji wynika z potrzeby obejścia tego niedrożnego -- w naszych warunkach -- etapu procedury podwyższania kapitału następującego po przydzieleniu przez spółkę nowych akcji, a prawo do akcji nabiera charakteru swoistej protezy, mającej zapewnić płynność lokat kapitałowych.
Przez prawo do nowej akcji należy rozumieć jednostkowy zbiór praw (i ewentualnie obowiązków) przysługujących akcjonariuszowi wobec spółki między wyłożeniem spisu subskrybentów, którym przydzielono akcje, a ich otrzymaniem w formie dokumentu.
Art. 323 § 1 kodeksu handlowego stanowi, że jeżeli wszystkie akcje zostały subskrybowane i należycie opłacone, założyciele dokonują w ciągu dwóch tygodni od upływu terminu zamknięcia subskrypcji przydziału akcji subskrybentom. Wykazy subskrybentów ze wskazaniem liczby i rodzaju przyznanych każdemu z nich akcji mają zaś być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta