Stulecie długowieczności
MEDYCYNA
Ludzie nie mogą żyć wiecznie, ale nie ma określonej granicy życia człowieka
Stulecie długowieczności
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Na całym świecie systematycznie zwiększa się przeciętna długość życia ludzi. W ciągu 25 lat liczba osób starszych po 65 roku życia wzrośnie aż o 88 proc. -- poinformowano podczas obrad Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) , odbywających się w Genewie w 50. rocznicę jej powstania. Nadal jednak główną przyczyną zgonów w krajach uprzemysłowionych będą choroby układu krążenia i nowotwory. Podobne prognozy są dla Polski, gdzie od 5 lat znowu rośnie przeciętna długość życia, tak wśród kobiet, jak i mężczyzn.
Według najnowszych przewidywań, w 2025 r. co dziesiąta osoba na naszym globie będzie w wieku emerytalnym. Ludzie ci nie będą jednak wyłącznie steranymi życiem staruszkami. Jeśli wierzyć ekspertom, będą żyć nie tylko dłużej, ale też w lepszym zdrowiu, co w znacznym stopniu jest zasługą upowszechnienia aktywnego stylu życia. Coraz więcej osób bardziej dba o zdrowie własne i swych dzieci, poprawiają się warunki bytowe i poziom opieki zdrowotnej.
Polka najstarsza na Ziemi
Pod względem demograficznym przyszły wiek może stać się stuleciem stulatków. Przewiduje się bowiem, że coraz wyraźniej będzie się zwiększać populacja ludzi, którzy będą dożywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta