Złoty bardziej wymienialny
Eliminacjaszarej strefy i dyscyplina fiskalna
Złoty bardziej wymienialny
KRZYSZTOF RYBIń SKI
Nowe prawo dewizowe zostało zaakceptowane przez rząd i przesłane do Sejmu. Po kryzysach czeskim i azjatyckim w 1997 r. powtarzane są czasem obawy, których punkt wyjścia stanowią ubiegłoroczne kryzysy w Azji i w Czechach, że zwiększy ono prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu walutowego w Polsce. Obawy te są zupełnie nieuzasadnione, gdyż liberalizacja dotyczy tylko rachunku transakcji bieżących, a rachunek obrotów kapitałowych będzie nadal ściśle kontrolowany przez NBP.
Wnikliwa lektura projektu nowego prawa dewizowego nie pozostawia wątpliwości: krótkoterminowe transakcje kapitałowe (takie, których zapadalność nie przekracza jednego roku) będą wymagały zezwolenia dewizowego. Co więcej, wydaje się, że niektóre transakcje dewizowe z nierezydentami, praktykowane obecnie przez banki krajowe, będą od 1 września 1998 roku (tzn. od planowanej daty wejścia w życie nowego prawa) wymagały zezwolenia dewizowego. A zatem nowe prawo dewizowe może okazać się bardziej restrykcyjne od dzisiejszego stanu faktycznego. W takiej sytuacji niewątpliwie rację ma prof. Edmund Pietrzak, który w artykule w "Rz" z 24 marca tego roku postuluje większy zakres liberalizacji obrotu dewizowego w nowym prawie.
Pomysłowość banków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta