Cena nabycia
Wpisane do rejestru zabytków
Cena nabycia
TOMASZ JUSTYńSKI
Katastrofalny stan zabytku, czasem nie remontowanego przez kilkadziesiąt lat, a także brak środków na jego restaurację w budżecie gmin oraz państwa skłania coraz częściej do podjęcia decyzji o jego sprzedaży.
W ten sposób dotychczasowy właściciel pozbywa się większości problemów związanych z jego utrzymaniem, a zabytek najczęściej zyskuje bardziej dbałego właściciela. Wniosek o dbałości właściciela nie jest chyba przesadzony. Najczęściej przecież zakup nieruchomości zabytkowej nie jest inwestycją intratną i wiąże się z poważnymi nakładami związanymi z jego właściwym utrzymaniem. Koszty remontów są kilkakrotnie wyższe niż przy obiektach nie mających charakteru zabytkowego. Do tego dochodzą liczne ograniczenia w jego użytkowaniu, a także zbywaniu. Dlatego decyzja o zakupie jest zwykle spowodowana innymi niż zysk motywami (np. sentymentalnymi) .
Transakcja jest przy tym ze społecznego punktu widzenia podwójnie korzystna. Z jednej bowiem strony gmina rozwiązuje problem związany z ochroną obiektu zabytkowego, z drugiej zaś uzyskuje dodatkowe środki ztytułu jego sprzedaży, które przeznaczane są na zaspokojenie innych ważnych potrzeb jej mieszkańców. Nie bez znaczenia jest także kwestia zwiększającego dochody gminy podatku od nieruchomości. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta