Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widmo w Liwie i lustro Twardowskiego

15 maja 1998 | Gazeta | DF

PROPOZYCJA NA WEEKEND

Przez Podlasie

Widmo w Liwie i lustro Twardowskiego

Z wybiciem północy na zamku książąt mazowieckich w Liwie ukazuje się widmo kobiety w żółtej sukni. To Żółta Dama, duch niewinnie oskarżonej o zdradę małżeńską i ściętej na dziedzińcu zamkowym Ludwiki Kuczyńskiej, nawiedzający podobno ten najstarszy zabytek architektury Podlasia. Tu także znajduje się jeden z największychw Polsce zbiorów broni i uzbrojenia, począwszy od XV w. aż po czasy współczesne.

Liw leży 70 km na północny wschód od Warszawy i 6 km od Węgrowa wśród rozległych łąk na historycznej granicy między Mazowszem i Podlasiem, wyznaczanej przez rzekę Liwiec. Z obronnej budowli zamku pozostała jedynie wieża bramna z ciemnoczerwonej cegły, na podmurówce z kamienia, przykryta spiczastym wielopłaszczyznowym hełmem, i resztki murów, do których przylega XVIII-wieczny budynek dawnej kancelarii starostwa liwskiego. W mieszczącym się tu Muzeum-Zbrojowni eksponuje się zbiory, głównie militariów i obrazów. Jest też trochę mebli. Na zewnątrz stoją stare działa.

Sarmaci i masońskie miecze w Liwie Zamek rozbudowała królowa Bona, której król Zygmunt I Stary przekazał ziemię liwską w administrację. Rozkwitła też miejscowość, bogacąca się na handlu z kupcami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1387

Spis treści
Zamów abonament