Kwaśne papiery
Zagrożone zbiory
Kwaśne papiery
Papier dotknięty wewnętrzną korozją zmienia barwę, staje się kruchy i rozsypuje się w pył. Taki los grozi w Polsce milionom książek, czasopism i dokumentów zadrukowanych lub zapisanych na samoniszczących się kartkach z kwaśnego papieru.
Jeśli nie zostaną one poddane energicznej kuracji, zniknie utrwalony na papierze zapis wielorakiej aktywności człowieka w czasie ostatnich 150 lat!
Nieświadomy błąd technologów
Sprawcą zjawiska wewnętrznej destrukcji jest nieświadomy błąd technologów. Od połowy XIX wieku rozwijający się przemysł papierniczy zaczął używać do produkcji przede wszystkim drewna. Uzyskiwana z niego celuloza jest głównym składnikiem w ytwarzanego na całym świecie papieru. Stosowane od półtora wieku technologie produkcji papieru wymagały -- i nieraz jeszcze wymagają -- dodawania do masy papierniczej substancji kwaśnych. Między innymi dzięki nim na papierze da się pisać i drukować, nie rozmazuje się na nim -- jak na bibule -- atrament. Jednak zakwaszenie papieru prowadzi z czasem do wewnętrznej korozji, kruszenia i rozsypywania się kartek, czego twórcy technologii nie przewidzieli.
-- Celuloza jest polimerem organicznym długołańcuchowym. Pod wpływem substancji kwaśnych następuje zrywanie łańcuchów celulozy i jeśli -- nieraz po kilkudziesięciu latach --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta