Granice współpracy
Polska -- Unia Zachodnioeuropejska
Granice współpracy
Maria Wągrowska
Polska może liczyć na bliższą niż do tej pory współpracę z Unią Zachodnioeuropejską (UZE) .
Rada UZE (ministrowie spraw zagranicznych i obrony) , która zbiera się 9 i 10 maja br. w Luksemburgu, zadecyduje o nowym statusie państw Europy Środkowowschodniej w tej liczącej 9 krajów organizacji -- zapewnił "Rzeczpospolitą" przedstawiciel Luksemburga przy UZE, Roger Linster, który aktualnie przewodniczy Stałej Radzie UZE w Brukseli. Jak ten status będzie się nazywał i na czym dokładnie będzie polegał, jeszcze nie wiadomo.
Ambasador Linster używał podczas warszawskiego seminarium, poświęconego stosunkom UZE z takimi krajami jak Polska (Warszawa, 11 -- 12 lutego) , pojęcia "status wzmocniony". Przedstawiciele Zgromadzenia UZE (parlamentarzyści z krajów członkowskich) mówili o "jakimś rodzaju stowarzyszenia". Niektórzy z nich wypowiadali się wręcz za stowarzyszeniem na wzór tego, jakie w UZE mają kraje nie zrzeszone w Unii Europejskiej, ale należące do NATO (Norwegia, Turcja) . Sekretariat UZE jest gotów zaakceptować, przynajmniej jak na razie, jedynie "afiliację".
Liczyć na Francję i RFN
Przypomnijmy, że Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta