Spór o właściciela
Prywatyzacja przemysłu tytoniowego
Spór o właściciela
Na produkcji papierosów wciąż zarabia się duże pieniądze i to mimo nasilającej się w świecie kampanii antynikotynowych. Być może dlatego dyskusja o prywatyzacji przemysłu tytoniowego wzbudza u nas wiele emocji. Na ogół przeważają głosy, że prywatyzacja w tym sektorze jest potrzebna. Polska pozostała bowiem jednym z nielicznych już krajów na świecie, w których państwo bezpośrednio zarządza produkcją papierosów. Spór toczy się o zakres praw własności, jaki zachowa państwo.
-- Fakt, czy będzie to monopol własnościowy nie ma istotnego znaczenia, gdyż gros dochodów państwa pochodzi z podatku, jest więc zachowany monopol skarbowy -- twierdzi Andrzej Mauberg z Ministerstwa Przekształceń Własnościowych.
Próba forsowania monopolu własnościowego państwowego, zdaniem przedstawiciela MPW, nie ma sensu. Skarb Państwa nie będzie w stanie dokapitalizować przedsiębiorstw, gdyż potrzeby inwestycyjne szacuje się na 400-600 mln dolarów w ciągu 5 lat, a poza tym -- inwestowanie w branżę używek na pewno nie byłoby akceptowane społecznie. Niezręczna byłaby też rola państwa, które z jednej strony inwestuje, by maksymalizować zyski przemysłu, a z drugiej -- wprowadza różne ograniczenia: zakazy reklamy, palenia w miejscach publicznych itp.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta