Środki odurzające pod międzynarodowym nadzorem
Konwencja wiedeńska z 1988 r.
Środki odurzające pod międzynarodowym nadzorem
W efekcie ponadosiemdziesięcioletniej współpracy międzynarodowej w zwalczaniu nielegalnego obrotu narkotykami powstało kilka konwencji, które określały szczegółowe zasady międzynarodowej kontroli nad ich produkcją i handlem. Polska ratyfikowała większość, w tym jednolitą konwencję o środkach odurzających z 1961 r. i konwencję o substancjach psychotropowych z 1971 r. Z czasem, gdy przemyt narkotyków przybierał na sile, przewidziane tam środki okazały się niewystarczające.
Polscy eksperci uczestniczyli w pracach nad projektem uchwalonej w Wiedniu w 1988 r. konwencji o zwalczaniu nielegalnego obrotu środkami odurzającymi i psychotropowymi. Rok później minister Krzysztof Skubiszewski podpisał ten dokument. Nie doszło jednak jeszcze do jego ratyfikacji. Sejm rozpatrzy projekt ustawy w tej sprawie na jednym z najbliższych posiedzeń.
W polskim ustawodawstwie trzeba będzie wprowadzić liczne zmiany. Pociągnie to za sobą pewne koszty.
Groźba powstania w Polsce licznych ośrodków nielegalnego wyrobu i przemytu środków narkotycznych oraz presja społeczności międzynarodowej sprawiają, że tych kosztów uniknąć się nie da. Zyskamy natomiast ściślejszą kontrolę nad legalnym obrotem nie tylko środkami odurzającymi, lecz także tzw. prekursorami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta