Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Jeden z brytyjskich urzędników wspomina: "Pojechaliśmy do Turynu porozmawiać o tych minach. Są to szczególnie niebezpieczne małe miny, naprawdę bardzo niebezpieczne". Fiat okazał się dość skłonny do współdziałania i nawet dostarczył próbki min. Jednakże ludzie Fiata "zaprzeczyli temu, że jakiekolwiek miny zostały sprzedane po wybuchu działań wojennych. Mówili, że jedynie kończą realizację dawniejszych zamówień". Jednakże na Falklandach takie formalności nie miały znaczenia. Brytyjscy urzędnicy mówią, że jedynie szczęściu należy przypisać to, że olbrzymia liczba min sprzedanych Argentynie nie spowodowała śmierci brytyjskich żołnierzy.
Fiat nie był oczywiście jedyną europejską firmą, sprzedającą broń rządowi Argentyny. Sprawa sprzedaży min lądowych przez firmę stowarzyszoną z Fiatem blaknie wobec znacznie poważniejszej sprawy, przyciągającej uwagę nie tylko Londynu, ale także Waszyngtonu.
Pod koniec 1987 r. jeden z wyższych urzędników włoskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta