Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co może satelita

15 czerwca 1998 | Nauka i Technika | KK

TELEKOMUNIKACJA

Upowszechnianie nowoczesności

Co może satelita

KRZYSZTOF KOWALSKI

z Przylądka Canaveral

Mityczny Thor był kimś przez duże "K", współczesny jest czymś przez duże "C"; dawniej skandynawski władca piorunów, obecnie satelita telekomunikacyjny obejmujący zasięgiem Europę Północną, Środkową i Wschodnią. Na orbicie pracują już dwa Thory, a teraz rakieta Delta II wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie wyniosła na orbitę trzeciego z braci. Razem stworzą zestrojony tercet.

Thor III został zbudowany w kalifornijskim El Segundo, w laboratoriach Hughes Space and Communications. Kontrolę satelity, wszystko to, co określa się współcześnie jako monitoring, przejmie Nittedial Earth Station North w Oslo, poprzednio czyniła to za Norwegów stacja kontroli lotów Chilworth w Anglii. Jednym słowem, amerykańscy technicy zbudowali norweskiego satelitę, który oferuje sygnał telekomunikacyjny Polsce.

Pytanie

Thor III waży 1450 kg, jego średnica wynosi 2, 16 m, po rozpostarciu w przestrzeni - 7, 76 m. Usytuowano go na orbicie, której apogeum sięga 36 897...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1413

Spis treści
Zamów abonament