O konstytucji, konwencjach i prawie wspólnotowym
Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego
O konstytucji, konwencjach i prawie wspólnotowym
Problemy związane z implementacją prawa europejskiego (wspólnotowego) wzbudzają coraz większe zainteresowanie w środowiskach prawniczych. Podejmuje się w tej sprawie liczne inicjatywy i działania organizacyjne oraz legislacyjne, dokonuje szczegółowego przeglądu wszystkich dziedzin prawa, a zasadą przy uchwalaniu nowych ustaw jest uprzednie stwierdzenie zgodności projektu z prawem europejskim. Następują też stopniowo zmiany w świadomości prawnej: coraz częściej w myśleniu prawniczym pojawia się wątek innego, bardziej ogólnego wzorca nawiązującego do prawa wspólnotowego. Kanonem wykształcenia prawniczego staje się znajomość co najmniej w zakresie podstawowym (a najlepiej znacznie bardziej pogłębiona) instytucji unijnych i zasadniczych kierunków rozwiązań przyjmowanych w prawie wspólnotowym.
Spoglądając na te zjawiska z punktu widzenia uniwersyteckiego, nietrudno zauważyć, jak istotnie zmieniły się w ostatnich dziesięciu latach metody nauczania i perspektywy spojrzenia na system prawa. W istocie bez odniesień do prawa europejskiego i kierunków rozwiązań przyjmowanych w innych krajach Unii Europejskiej trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie przyzwoitego wykładu lub seminarium. W płaszczyźnie uniwersyteckiej dydaktyki jesteśmy zapewne bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta