Ochrona przed arbitralnością państwa
Pozbawienie wolności
Ochrona przed arbitralnością państwa
Po przejęciu kontroli nad jednostką państwo jest odpowiedzialne za jej los.
W wyniku operacji sił bezpieczeństwa, podczas której doszło do walk z domniemanymi terrorystami we wsi Agilli 23 i 25 listopada 1993 r. , zaginął Uzeyir, syn Koceri Kurt. Matka twierdziła, że widziała go po raz ostatni pojmanego przez żołnierzy i strażników wiejskich. Wyglądał na pobitego. Władze tureckie zaprzeczały, aby Uzeyir był kiedykolwiek zatrzymany. Istniały, ich zdaniem, poważne argumenty przemawiające za tym, że albo opuścił wieś podczas operacji i przyłączył się do terrorystów z PKK (Partia Pracujących Kurdystanu) , albo został przez nich porwany. Sąd bezpieczeństwa państwa stwierdził, że w aktach nie ma zapisów potwierdzających zatrzymanie. Prokurator wydał 21 marca 1994 r. decyzję o braku jurysdykcji, uznając, iż porwania dokonała PKK.
Skargę do Komisji Koceri Kurt złożyła w imieniu własnym i syna, po którym ślad zaginął. Za fakt ten państwo ponosiło jej zdaniem odpowiedzialność na podstawie art. 2 (prawo do życia) , art. 3 (zakaz tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania) , art. 5 (prawo do wolności osobistej) , art. 13 (prawo do skutecznego środka odwoławczego) , art. 14 (zakaz dyskryminacji) oraz art. 18 konwencji. Ponadto zarzuciła, że władze przeszkadzały w swobodnym korzystaniu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta