Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To nie takie proste

15 czerwca 1998 | Kraj | MM

SAMORZňD

Tekst wyróżnionywkonkursie "Rzeczpospolitej" i FRDL

To nie takie proste

MAREK MALINOWSKI

Wałbrzych wyzwolony został w ostatnim dniu wojny. Narodziny władzy samorządowej wyglądały tu z różnych względów zupełnie inaczej niż na przykład w Polsce centralnej. Polska władza była tu potrzebna od zaraz, ale do zakończenia konferencji poczdamskiej nie było wiadomo, czy ta część Sudetów z Wałbrzychem należeć będzie do Polski, Niemiec czy Czechosłowacji.

Polski pełnomocnik rządu Eugeniusz Szewczyk, późniejszy pierwszy polski prezydent miasta, tak o tym pisał: "Miasto w chwili objęcia przez polskie władze liczyło ponad 46 tysięcy mieszkańców Niemców, zatrudnionych głównie w przemyśle węglowym, i kilkuset Polaków, przeważnie Żydów pozostałych tu po miejscowych i okolicznych obozach koncentracyjnych. Ponadto stacjonowało tu około 15 tysięcy wojska sowieckiego".

Jak w demokracji ateńskiej

To historyczne wydarzenie miało miejsce dopiero 28 maja i nastąpiło pod wyraźnym polskim naporem. Przedtem w mieście władzę sprawował radziecki komendant wojenny, a jego polecenia wykonywała sprawnie funkcjonująca administracja niemiecka. Niemiecki landrat i burmistrz uciekli, ale cały aparat niemiecki dokładał starań, by miasto funkcjonowało jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1413

Spis treści
Zamów abonament