Transplantacje ostatniej nadziei
MEDYCYNA
Przeszczepyszpiku czterokrotnie zwiększają szanse przeżycia chorych na białaczki
Transplantacje ostatniej nadziei
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Przeszczepy szpiku kostnego przestały być traktowane w Polsce jako metoda dla wybranych, wciąż jednak wykonuje się ich zbyt mało. Trudna sytuacja jest nadal wśród dzieci. Tylko dwukrotne zwiększenie liczby zabiegów mogłoby sprawić, że zdesperowani rodzice przestaliby zbierać pieniądze na przeprowadzenie znacznie droższych transplantacji za granicą.
W ubiegłym roku w całym kraju udało się zorganizować ponad 200 przeszczepów szpiku kostnego, z tego najwięcej u dorosłych. Potrzeby są jednak kilkakrotnie większe. Według Lecha Konopki, dyr. Instytutu Hematologii w Warszawie, w Polsce powinno się wykonywać od 600 do 700 tych wyjątkowo drogich i skomplikowanych zabiegów. Aż co najmniej 100 z nich należałoby przeprowadzać u najmłodszych pacjentów, cierpiących najczęściej na białaczki.
Nadziejawautotransplantacji
W Lublinie, w klinice hematologii ionkologii dziecięcej AM, uruchomiono największy w kraju oddział przeszczepiania szpiku kostnego u dzieci. Będzie można leczyć w nim jednocześnie czworo pacjentów -- wyjątkowo dużo jak na możliwości polskiej służby zdrowia. Podobne ośrodki, funkcjonujące w akademiach medycznych we Wrocławiu oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta