Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowy Polaków i Cyganów po powodzi

24 czerwca 1998 | Kraj | MM

ROMOWIE

Poraporcie o dyskryminowaniu Cyganów podczas klęski

Rozmowy Polaków i Cyganów po powodzi

M ICHAł MAJEWSKI

Jedni patrzyli drugim na ręce. Porównywano, kto dostał większą pomoc, komu najpierw wypompowano wodę, kogo ratowano w pierwszej kolejności. Obie strony widziały własną krzywdę i niegodziwość sąsiadów. Burza wybuchła, gdy powstał raport "O konieczności przeciwdziałania dyskryminacji Romów na terenach objętych powodzią".

Jerzy Ficowski w książce "Cyganie na polskich drogach" ocenia, że Romowie z terenów wyżynnych są najbiedniejsi spośród wszystkich żyjących w Polsce.

Ich osady w górach niemal zawsze leżą nad brzegami rzek. Pradziadowie, mając dość tułania się taborami po górach, zawsze rozglądali się za takimi miejscami. Rzeka to najważniejszy sąsiad dla cygańskiej osady: zabiera śmieci, karmi i pomaga utrzymać czystość.

Trzy cygańskie osady odwiedziły w sierpniu ubiegłego roku Krystyna Gil ze Stowarzyszenia Romów w Polsce i Anna Lipowska-Teutsch zmało znanego Regionalnego Forum Organizacji Pozarządowych "Refos". Po odwiedzinach powstał raport o dyskryminowaniu Cyganów w nowosądeckiem. Dwustronicowy dokument opowiada o upokorzeniach, szykanach które spotykają Romów po powodzi w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1421

Spis treści
Zamów abonament