Trzeba wrócić do dobrych rozwiązań
DYSKUSJA
Założeniareformy sądownictwa
Trzeba wrócić do dobrych rozwiązań
WOJCIECH PRZEEDZIęK
Niechęć prokuratorów do udziału w publicznej dyskusji -- nawet w tak niezwykle istotnej materii jak reforma sądownictwa -- bierze się z pomniejszenia roli prokuratury w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz spychania jej problemów i zadań na daleki plan. W założeniach też została zawarta tylko w kilku zdaniach ostatniego akapitu.
Permanentnie pomija się głosy środowiska przy rozstrzyganiu zagadnień związanych ze zwalczaniem przestępczości, kompetencji prokuratorów i ich statusu oraz modelu prokuratury.
Tak było przed uchwaleniem kodyfikacji karnej, a szczególnie kodeksu postępowania karnego, oraz licznych cząstkowych nowelizacji ustawy o prokuraturze. Tak było podczas całego procesu legislacyjnego uchwalenia konstytucji, w wyniku czego tak bardzo ważny organ państwowy nie został wymieniony w żadnej normie konstytucyjnej, poza jedną, że prokurator nie może być posłem. Rzeczywiście, po co?
Wróćmy jednak do założeń. Mowa w nich, że reformie sądownictwa towarzyszyć będzie reorganizacja prokuratury, z Prokuraturą Krajową włącznie. Czy ma to oznaczać, że prokuratura jest już zreformowana? Czy wystarczy tylko jej reorganizacja, aby doprowadzić do usprawnienia działalności i zwiększenia skuteczności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta