Reglamentacje w obrocie
OPINIE
Prawo dewizowe
Reglamentacje w obrocie
MARIA NOGAJ
Prace związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej, a w szczególności warunki umowy zawartej z OECD wymagają pilnych zmian w obowiązującym prawie dewizowym (ustawa z 2 grudnia 1994 r. -- Prawo dewizowe oraz wydane na jej podstawie przepisy szczególne) , tym bardziej że przepisy te regulują w zasadzie obrót bieżący, a szczegółowych regulacji wymaga obrót kapitałowy.
Zmiany prawa dewizowego konieczne są również, gdyż:
* obowiązująca od 17 października 1997 r. konstytucja wprowadza nowy podział źródeł prawa, nie pozwalając zarządzeniom stanowić postawy decyzji wobec obywateli, osób prawnych oraz innych podmiotów (art. 93) .
Regulacje takie, poza ustawami i umowami międzynarodowymi oraz aktami prawa miejscowego (art. 87) , mogą być zawarte w rozporządzeniach wydanych przez upoważnione do tego organa (art. 92) . Tymczasem jednym z podstawowych przepisów z zakresu prawa dewizowego jest ogólne zezwolenie dewizowe wydane przez ministra finansów w formie zarządzenia (zarządzenie ministra finansów z 16 stycznia 1996 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych -- M. P. nr 6, poz. 703. z późn. zm. );
* obowiązujące od 1 stycznia 1998 r. prawo bankowe w art. 99...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta