Rosną wydatki i maleją dochody
MIASTA
Planybudżetowe na 1998 rok
Rosną wydatki i maleją dochody
Gminom wciąż nie wystarcza pieniędzy na pokrycie wszystkich zaplanowanych wydatków. Jak wynika z przeprowadzonej przez "Rz" ankiety, spośród 33 największych miast Polski 26 zaplanowało wydatki przekraczające dochody. Średnio w tych miastach deficyt stanowi 8 procent kwoty zaplanowanych wydatków. Wydatki na 1 mieszkańca przeciętnie wynosić będą 1298 złotych, czyli o 90 złotych więcej niż zaplanowane dochody. W skali całego kraju średnio dochody na 1 mieszkańca wyniosą 1076 zł, natomiast wydatki 1120 zł. Planowane przychody w 33 największych miastach realnie spadły średnio o 2, 8 proc. w stosunku do ubiegłorocznej inflacji (13, 2 proc. ). Jednocześnie realny wzrost planowanych wydatków wynosi 0, 7 proc.
Według ustawy budżetowej na 1998 rok, przewidywane dochody wszystkich gmin w Polsce mają wynieść 41, 6 mld złotych, a wydatki -- 43, 3 mld złotych. Oznacza to, że deficyt budżetów gmin wyniesie 1, 7 mld złotych. Jak wynika z naszych informacji, suma deficytów w 33 największych miastach Polski zaplanowanych na 1998 rok to niemal 924 mln złotych, co stanowi 54 proc. ogólnego zaplanowanego deficytu.
Wydatki największych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta