Ograniczanie szkodliwej emisji
TRUCIZNY
Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska finansuje programratowania dzieci przed ołowiem
Ograniczanie szkodliwej emisji
KRYSTYNA F OROWICZ
Ołów wciąż budzi zagrożenie, nawet w najmniejszych dawkach oddziałuje toksycznie na organizm. Świat w okresie zaledwie 30 lat kilkakrotnie obniżał dopuszczalne wartości stężeń tego metalu w krwi dzieci. W końcu lat 60. było to 40 mikrogramów w decylitrze (1/ 10 litra) krwi. W latach 70. i 80. -- 20 mikrogramów, a od 1991 r. -- 10. Już dziś, zaledwie w kilka lat po ostatniej decyzji Światowej Organizacji Zdrowia, otwarcie mówi się o konieczności dalszego obniżenia dopuszczalnego poziomu. W Polsce w tym roku planuje sięprzyjąćjakogórnągranicę 8 mikrogramów ołowiu w decylitrze krwi pełnej (Pb/ dl) .
Pierwsze efekty toksyczności ołowiu u dzieci naukowcy stwierdzają już przy stężeniach rzędu 3--5 mikrogramów i dotyczy ona sprawy najważniejszej i najdelikatniejszej, to jest zakłócenia działania układu nerwowego oraz pogorszenia sprawności intelektualnych. To decyduje o ich dalszym rozwoju.
Naukowcy oceniają, że przekroczenie poziomu dopuszczalnych 10 mikrogramów powoduje obniżenie ilorazu inteligencji o trzy punkty (średnio) .
Pułapem dla osób dorosłych jest wartość 50 mikrogramów w decylitrze krwi. O ołowicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta